قولنامه چیست؟

5دی1402
0 نظر
قولنامه چیست؟

خانه قولنامه‌ای چیست؟

ابتدا باید بدانیم قولنامه چیست؟ قولنامه می‌تواند برای هر چیزی باشد. قول و قرار بین دو نفر، در صورتی ضمانت اجرایی دارد که آن را مکتوب کنند را قولنامه می‌گویند. اگر مکتوب نشود تنها به عنوان یک قول باقی می‌ماند.

خرید خانه قولنامه‌ای یک روش خرید خانه است که طی آن فروشنده (مالک) شرایط خود را برای خریدار قید می‌کند.

تفاوت مبایعه‌نامه و قولنامه چیست؟

مبایعه‌نامه همانند قولنامه قراردادی بین فروشنده و خریدار است که از ارزش قانونی بیشتری نسبت به قولنامه برخوردار است؛ اما باز در دسته اسناد رسمی قرار نمیگیرد.

مبایعه‌نامه از واژه (بیع) یعنی خرید میاید، اما قولنامه از کلمه قول و نامه به معنی قول دو نفر به یکدیگر است. به همین دلیل است که مبایعه‌نامه از ارزش بیشتری برخوردار است.

در مبایعه‌نامه دفاتر املاک موظف به گرفتن کد رهگیری هستند و باید از طریق سایت رسمی، مدارک کامل را چک کرده تا ناگهان یک خانه به چندین نفر فروخته نشود.

تفاوت ملک سنددار و قولنامه‌ای

خانه‌های قولنامه‌ای در دفتر ثبت اسناد املاک کشور نیستند زیرا یک قرارداد و قول بین دو طرف بوده و سند قطعی به نام خریدار داده نمی‌شود، اما خانه‌های سنددار در دفتر ثبت املاک هستند و به راحتی میتوان نقل و انتقال را انجام داد.

تفاوت دیگر در استعلام آنهاست. برای استعلام خانه قولنامه‌ای باید به صورت حضوری حتما به دفاتر ثبت و شهرداری مراجعه کرد که اغلب پاسخگو نیستند مگر در صورت اینکه نامه دادگاه ارائه دهند. اما برای استعلام خانه‌های سنددار فقط کافیست وارد سایت ثبت اسناد کشور بشوید و در قسمت اصالت سند مشخصان سند را وارد کرده و از جعلی یا درست بودن سند مطمئن شوید.

نحوه‌ استعلام ملک قولنامه‌ای از شهرداری

بهترین روش برای استعلام از وضعیت ملک قولنامه‌ای، استعلام از شهرداری می‌باشد، و از این طریق شما میزان بدهی ساختمان، نوع کاربری، وضعیت تخریب و همچنین بعضی ازملک‌های قولنامه‌ای که دارای پروانه ساخت نیستند و مابقی اطلاعات را به دست می‌آورید.

نحوه تبدیل قولنامه به سند رسمی

قولنامه باید معتبر باشد و در یک بنگاه معاملات ملکی که خود تاییده اتحادیه دارد انجام شده باشد تا اعتبار قولنامه قانونی باشد.

همچنین ملک مورد نظر باید دارای پلاک ثبتی در ثبت اسناد و املاک کشور باشد. اگر ملکی فاقد ثبت اسناد باشد در این صورت نمی‌تواند برای سند تک برگ اقدام نماید.

قولنامه چیست؟

شرایط تبدیل خانه قولنامه‌ای به تک برگ

  1. باید پس از خرید در آن سکونت کنند.
  2. اشخاصی که ملک را خریداری کردند اما به هر دلیلی سال‌ها آن را رها کردند و یا آن را تعمییر نکردند می‌توانند برای گرفتن سند اقدام نمایند.

مشکلات خرید خانه قولنامه‌ای چیست؟

  • ممکن است فروشنده صاحب واقعی ملک نباشد.
  • ممکن است ملک را به چند نفر فروخته باشند.

برای جلوگیری از کلاهبرداری در خرید خانه قولنامه‌ای باید مجموعه‌ای از قراردادهای پیشین ملک را جمع آوری کنید.

نکات مهم در خرید ملک قولنامه‌ای

  • ابتدا باید از شهرداری نزدیک منطقه استعلام ملک را بگیرید.
  • سند را به طور کامل مطالعه نمایید.
  • اگر از فروشنده مطمئن نیستید از طریق کد رهگیری پیگیری نمایید.
  • قبل از تنظیم کردن معامله قولنامه‌ای باید از مجوز مشاور املاک اطمینان حاصل کنید دپارتمان املاک گرا با داشتن مجوز از اتحادیه می‌تواند بهترین راهنمایی‌ها و پیگیری‌های لازم را انجام دهد.
  • از نوشتن و امضاء قولنامه‌های دستی بپرهیزید قولنامه باید چاپی باشد.
  • قولنامه باید در سه نسخه تهیه شود. یک نسخه برای خریدار، یک نسخه برای فروشنده و یک نسخه برای بنگاه ملکی، که نزد خود نگه می‌دارد.

مشخص است که خرید ملک سنددار در هر شرایطی بهترین انتخاب است؛ اما این نکته را نباید فراموش کرد که گاهی می‌توان در مناطق بالاتر و بهتری خانه‌ای با قیمت بسیار پایین‌تر اما قولنامه‌ای خرید یا برخی مناطق که اصلا ملک سندداری وجود ندارد نیز شما مجبور به خرید قولنامه‌ای هستید. اگر در شرایط بالا قرار گرفتید، سعی کنید نکات حقوقی و قانونی مربوط به قولنامه را به خوبی بشناسید و استعلام‌های مربوطه (در بالا ذکر شد) را از شهرداری منطقه بگیرید. اگر تمام نکاتی که در این مقاله برای شما عنوان کردیم را به کار بگیرید احتمال ضرر و زیان شما به حداقل می‌رسد.

پیام بگذارید